April 5, 2018

April 5, 2018

April 5, 2018

Please reload

Recent posts
Featured posts

To Germany from Poland, Paulina.

November 28, 2016

 

My name is Paulina and I live in Germany. I am from Poland. In 2011 my parents moved to Germany with my brother and me because they found jobs here. Except for my parents and my brother my whole family still lives in Poland. I try to call my family and friends back in Poland as often as possible or I write with them.

 

My hobbies are basketball and reading and I listen to any kind of music. I speak Polish and German, but also English and Spanish and I am also learning Latin- but you do not really speak Latin. When I came to Germany a German teacher at the primary school organised extra German lessons for me to learn German as quickly as possible. At the moment I am a student at Einstein Gymnasium and I am planning to study in Germany after school. Even tough I miss my home country I am very happy here in Germany. I have met lots of nice people and have made great experiences here.

 

I do not know if I can name just one best example, but I know that among my best experiences are the classtrips, the Holi festival or the trip to Spain my Sportsclub has made possible for me. .

 

––––––––––––––––––––

 

Mam na imię Paulina i mieszkam w Niemczech. W 2011 roku przeprowadziłam się razem z moim młodszym bratem i rodzicami z Polski do Niemiec, ponieważ rodzice znaleźli tutaj lepsza pracę. Reszta mojej rodziny mieszka w Polsce. Staram się dzwonić do nich jak najczęściej i utrzymuje kontakt z moimi polskimi przyjaciółmi.

 

Gram w koszykówkę, dużo czytam i slucham wszysktich rodzajów muzyki. Oprócz  języka polskiego i niemieckiego, uczę się jeszcze angielskiego i hiszpańskiego oraz łaciny. Żebym szybciej mogła nauczyć się niemieckiego, moja szkoła organizowała mi dodatkowe lekcje niemieckiego. Obecnie uczęszczam do Einstein-Gymnasium i mam zamiar studiować w niemczech. Tęsknię za moją ojczyzną, ale pomimo tego jestem tutaj szczęśliwa.

 

 Poznałam tutaj wiele przemiłych osób różnych narodowości i wiele przeżyłam. Jednym z mioch najlepszych przeżyć tutaj jest festiwal kolorów Holi i wycieczka do Hiszpani z moim kluben sportowym.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow us